איפה אפשר לקרוא על אורח חיים בריא?

איך מתחילים?

אילו היו עושים סקר ברחוב על החשיבות שבניהול אורח חיים בריא, סביר להניח שרובנו היינו עונים שהדבר חשוב. בפועל רק מעטים מצליחים לקיים אורח חיים כזה וקבוצה קטנה עוד יותר אף נהנית מכך. עוד כשהיינו ילדים נהגו להסביר לנו בגן שחיים בריאים מורכבים מתזונה נכונה, פעילות גופנית ושינה בכמות מספקת. ועל דרך השלילה הימנעות מחשיפה לשמש או עשן סיגריות. למעשה הסוד לחיים בריאים הוא הצבת יעדים והפיכתם להרגל. הדוגמא הקלאסית לכך היא הניסיון להפחית סוכר בקפה, בהתחלה טעם הקפה יהיה מר ונשתה אותו רק כדי לא לשפוך לכיור. עם הזמן כאשר חבר יכין לנו קפה כמו שהיינו רגילים פעם הטעם יהיה כל כך מתוק ונסרב בנימוס. תחילת הדרך דורשת מאמץ והרבה פעמים גם תמיכה מהסביבה אבל אם נצליח להקפיד לעמוד ביעדים שהצבנו לאורך זמן נתרגל אליהם וכלל לא נרגיש שאנחנו מבצעים משימה.

 

הצבת יעדים

כדי להחליט מה היעדים שלנו יש לחפש מקורות מידע מהימנים ורק לפיהם להחליט אילו מטרות אנחנו מעוניינים לקדם. כיום קופות החולים עושות מאמץ להעלאת מודעות ולקידום בריאות הציבור כמעין "רפואה מונעת" לכל המחלות שנובעות מאורח חיים יושבני או תזונה לא נכונה. ניתן להסתמך על העלונים והחומרים המופיעים באתרי הקופות השונות, אך כשמחפשים מידע באתרים אחרים יש לוודא שכותבי ההמלצות השונים הם אכן אנשי מקצוע שהידע שלהם והמלצותיהם מבוססים על מחקרים מדעיים.

 

 המלצות לתזונה נכונה

מעבר לעובדה הידועה שיש להפחית כמה שיותר במזונות עתירי סוכרים או שומן טרנס שבימים אלו כבר נושאים סימון בולט על העטיפות, יש באינטרנט לא מעט המלצות על דיאטות והרכבי תזונה שונים וכדאי לדעת אילו מהן שוות ניסיון ואיזה מהן עלולות לגרום יותר נזק מתועלת. כדאי להימנע מהיענות להמלצות המכילות הבטחות קסם לירידה מהירה במשקל, דיאטות המבוססות על אב מזון בודד או כאלו המוגבלות למספר מצומצם של ימים. דיאטה או אורח חיים בריא הם כאלה הדורשים מהאדם היענות והקפדה על אכילה נכונה לטווח הארוך. ככל שהירידה אגרסיבית ומהירה יותר כך הסיכוי לעליה מהירה חזרה למשקל המקורי. פירמידת המזון המוכרת היא זו שצריכה להיות עבורנו הקו המנחה, הגוף שלנו זקוק לכל אבות המזון חלבונים, שומנים ואפילו פחמימות, עיקר תשומת הלב היא במינון ובערכים התזונתיים של אותו מאכל אותו אנו בוחרים. נעדיף למשל אורז מלא על לבן או שמן זית על פני שמן סויה, יש להיזהר גם מעטיפות מאכלים המתיימרות להיראות "בריאות" אך כשבוחנים את המרכיבים בחלק האחורי של האריזה רואים שלא כל המיץ בבקבוק עשוי מהפרי והסילאן הוא בעצם סירופ עם קצת תמרים והרבה סוכר.

לסיכום, עם קצת רצון טוב והתמדה אפשר לחיות בריא ואפילו להנות מכך.

 

תפוח

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
אנשים משוחחים
בריאות
פסיכיאטריה – האם זאת רפואה?

האנושות מפנה משאבים רבים לפיתוח תרופות שיכולות להקל על מכאובים גופניים ואף לרפא מחלות. אך מה באשר לנפש האדם? אל תוך הנישה המורכבת הזאת, נכנס ענף הפסיכיאטריה ומנסה לתת מענה

מנגל
לבית ולגינה
מנגל גז – האם הוא יעזור לכם לאירוח מושלם

קבעתם לארח חברים או משפחה ל"על האש" אבל אין לכם פחמים? הנפנף תקוע בבאגאז' מיום העצמאות שעבר? ובחנות נוחות הסמוכה אזל מלאי המנגלים החד פעמיים? נשמע שזו הזדמנות טובה להשתדרג