איך מצילים שיניים רקובות?

שיניים רקובות הן תופעה נפוצה, שיכולה להגרם עקב מגוון של סיבות שונות. בין הסיבות נוכל למצוא סיבות גנטיות, חבלה בשן, תזונה לא נכונה, עישון, צחצוח לא נכון ותחזוקה לקויה, ועוד. כשאנו מזהים בעיה בשן, וסבורים שייתכן ומדובר בריקבון או דלקת- יש חשיבות גבוהה לטיפול מהיר- על מנת למנוע את הדרדרות הבעיה. במצבי שבהם "נתפוס" את הבעיה מוקדם יחסית- יש סיכוי טוב שנוכל להציל את השן באמצעות טיפול שורש, כתרים, וכדומה. במידה ונגיע מאוחר מדי- ייתכן שלא יהיה מנוס מעקירת השן והשתלה.


הגורמים לשיניים רקובות

השיניים שלנו דורשות תחזוקה יומיומית שוטפת, היות והן נמצאות בשימוש תדיר וחשופות למפגעים רבים ושונים. נכון הוא הדבר, שיש מקום משמעותי לגנטיקה שלנו בעניין- אך גם במקרים שבהם הגנטיקה אינה לטובתנו- אנו עדיין יכולים להפחית משמעותית את הסיכון לבעיות שיניים וחניכיים. מעבר לגנטיקה, בין הגורמים לשיניים רקובות נוכל למצוא תזונה לקויה ועתירת סוכר, עישון סיגריות, חבלה בשן ההופכת אותה לחשופה לדלקות, הימנעות מטיפול עקב חשש מרופאי שיניים, ועוד. טיפול בשיניים רקובות נחוץ בכל שכבות האוכלוסייה, וניתן לראות שהוא נפוץ בעיקר בקרב ילדים. ילדים, במידה והוריהם יאפשרו להם- יעדיפו לשתות משקאות ממותקים לרוב, כמו כן הם עשויים להירדם עם בקבוק ממותק או לאחר אכילת ממתקים, ומוותרים על צחצוח פעמים רבות לפני השינה.

 

השלכות וטיפול בשיניים רקובות

ההשלכות של שיניים רקובות שאינן מטופלות- הן מרחיקות לכת. החל בכאבים בזמן האכילה ורגישות גבוהה לחום ולקור, דרך פגיעה בביטחון העצמי וחשש מחיוך ודיבור, ועד לירידה משמעותית באיכות החיים עקב כאבים עזים שאינם מאפשרים תפקוד יומיומי. כאמור, לזמן יש חשיבות קריטית בעת שמדובר בשן רקובה, וככל שנקדים להגיע למרפאה ולהתמודד עם הבעיה- כך יגדל הסיכוי להצלת השן ולמינימום נזק בריאותי. במצבים שבהם הצלחנו "לתפוס" את הבעיה בשלביה המוקדמים יחסית- ייתכן והיא תוכל להיפתר באמצעות טיפול שורש או כתר- המאפשרים להציל את השן. במצבים בהם הגענו לטיפול בעת שהנזק הוא כבר בלתי הפיך- כנראה יהיה צורך בעקירת השן והשתלה. החדשות הטובות הן- שבעת השתלת שיניים מלאכותיות- כיום ישנם פתרונות יעילים ואסתטיים, עם אחוזי הצלחה מעל 90 אחוזים!

שיניים רקובות יכולות להגרם מסיבות רבות, ומדובר בתופעה הנפוצה בכל שכבות האוכלוסייה ללא יוצא מן הכלל. הסיבה לשיניים רקובות יכולה להיות נעוצה בגנטיקה, תזונה עתירת סוכר, צחצוח ותחזוקה לקויים, עישון סיגריות, פחד מרופאי שיניים, ועוד. בעת שאנו סובלים משיניים רקובות- הדבר ישפיע על האסתטיקה והביטחון העצמי שלנו, ולעתים יגרום לנו להימנע מחיוך ומדיבור. בנוסף לפן האסתטי- ישנן בעיות באכילה, רגישות לחום וקור, וכאבים עזים. הזמן מהווה גורם מפתח בעת שאנו מאתרים בעיה בשיניים שלנו, וככל שנקדים להגיע למרפאה- כך יפחת הסיכוי לנזקים משמעותיים, ואולי אף נצליח להציל את השן.

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
אנשים משוחחים
בריאות
פסיכיאטריה – האם זאת רפואה?

האנושות מפנה משאבים רבים לפיתוח תרופות שיכולות להקל על מכאובים גופניים ואף לרפא מחלות. אך מה באשר לנפש האדם? אל תוך הנישה המורכבת הזאת, נכנס ענף הפסיכיאטריה ומנסה לתת מענה

מנגל
לבית ולגינה
מנגל גז – האם הוא יעזור לכם לאירוח מושלם

קבעתם לארח חברים או משפחה ל"על האש" אבל אין לכם פחמים? הנפנף תקוע בבאגאז' מיום העצמאות שעבר? ובחנות נוחות הסמוכה אזל מלאי המנגלים החד פעמיים? נשמע שזו הזדמנות טובה להשתדרג