גמילה מחיתולים – מאיפה מתחילים?

גמילה מחיתולים היא תהליך חשוב ומשמעותי שפעוטות עוברים.

המעבר מחיתולים מקל על ההורים, שכן החלפת חיתולים היא לא תמיד מלאכה מאוד נעימה, וגם חוסכת סכומים רבים של כסף, שכן חיתולים הם הוצאה ניכרת של הורים לפעוטות בגיל הזה.

 

אם כן – כיצד יודעים שניתן להתחיל בגמילה מחיתולים ?

אתחיל ואומר שתהליך הגמילה מחיתולים הוא תהליך שכל אחד ואחת מבשילים אליו בשלב אחר וזה מאוד אינדיבידואלי אבל ישנן כמה אינדיקציות שניתן להבין מהן האם ניתן להתחיל את ההליך או לא.

 

אינדיקציות פיזיולוגית

באופן כללי, לפני גיל שנה, התינוקות עדיין בשלב מאוד מוקדם של קישור בין סיבה לתוצאה (במקרה הזה, בין ריקון הסוגרים לבין התמלאות החיתול ותחושת אי הנוחות) ולכן, לרוב, זה שלב מעט מוקדם מידי לנסות ולגמול אותם מחיתולים.

הבנת הקשר בין יציאת הצרכים לבין הנוחות נוצר עד (בערך) גיל שנה וחצי. בשלב הזה, רעיונית התינוק יכול להתחיל לאט לאט גמילה מחיתולים. הרבה תינוקות עדיין לא שולטים על הסוגרים שלהם בשלב הזה – ככל שהם לא, הגמילה עדיין מוקדמת יותר.

לרוב, עד גיל שנתיים לומדים התינוקות כיצד לשלוט (גם אם באופן חלקי) על הסוגרים שלהם. בשלב הזה, ניתן להתחיל את תהליך הגמילה מן החיתולים.

 

אינדיקציות רגשיות

אינדיקציה נוספת היא לראות כיצד התינוק מגיב לשימוש בסיר, תחילה למראה שלו ולישיבה עליו, לאחר מכן מנסים להראות כיצד להשתמש בו, ככל שהתינוק יותר מוכן לנסות ולהשתמש – ניתן לראות בכך אור ירוק להתחיל את התהליך.

זוהי אינדיקציה יותר רגשית ופחות פיזית, ככל שהתינוק עדיין דוחה את הסיר או את הרעיון, כדאי לחכות עוד קצת, ולהזכיר את קיומו של הסיר. החל מגיל יחסית מוקדם תינוקות משווים עצמם לתינוקות אחרים ומעוניינים לקבל הערכה חיובית על המעשים שלהם – היחס לסיר ישתנה ככל שהסביבה שלהם ותינוקות אחרים יעברו גם הם לסיר והם יהיו מעוניינים להיות דומים להם.

 

תחילת תהליך הגמילה מן החיתולים

השלבים הראשונים צריכים להיעשות בתיאום עם הגננת של הילד – הרבה פעמים יהיו לה טיפים לתת ובאופן כללי המודעות שלה חשובה מאוד, משום שהיא יכולה לעודד את הילד ולהיות מודעת לקשיים שעוברים עליו ככל שזה נוגע לחיתולים.

 

רכשו דמויות מעודדות

את תהליך המעבר לסיר ישנם ספרי ילדים שמלווים, שמתארים בדיוק את התהליך והקשר הזה יכול לסייע לילדים בתהליך המעבר הזה.

ניתן להדגים לילד ולגרות את הדמיון שלו באשר לסיר באמצעות משחק עם בובות שגם הן, כמוהו, עושות בסיר – זה ימשיך ויסייע בדמויות שמלוות אותו שעוברות את התהליך.

 

התהליך מתחיל בבית

משום שהתהליך דורש סבלנות ותשומת לב מכם, התחילו אותו כאשר יש לכם את הזמן הפנוי להתעסק בזה. רק כאשר הוא יצליח מספיק זמן בבית – הוא יוכל להמשיך ותהליך הגמילה גם בגן.

 

תינוק זוחל

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
חלום ראשית
כללי
מה ההבדל בין חלום צלול לרגיל

חלימה מודעת, או בשם המוכר יותר "חלום צלול", היא תופעה שבה אדם החולם חלום מודע לכך שהוא חולם ואף לעיתים מסוגל לשלוט במהלך החלום ולזהות את מחשבותיו ורגשותיו בזמן החלום.

מספרה
אסתטיקה ויופי
סוגי החלקות אורגניות שכדאי להכיר

החלקות שיער כבשו את ליבן של אלפי בנות שהחלום שלהן מילדות היה שיער חלק. תחילה הייתה החלקה אחת, כיום יש המון סוגי החלקות! כל סוג מכיל תרכובות וחומרים לעיתים כימים

גב תחתון
בריאות
כאבי גב – תרופות סבתא

פעמים רבות בחיי היום יום שלנו אנחנו סובלים מכאבי גב קלים וקשים שמקשים עלינו לנהל את אורח היום יום הרגיל שלנו. כאבי גב אלו עלולים להוות מטרד רציני, למנוע ממנו

תפקוד מיני
בריאות
האם דלקת בשתן יכולה לפגוע בתפקוד המיני?

דלקת בדרכי השתן היא מחלה שנגרמת בעקבות הימצאות של חיידקים בדרכי השתן. החיידקים הללו גורמים לצריבה וכאב במתן שתן, דחיפות ותכיפות במתן שתן ולפעמים גם חום וכאבים באיזור המותן והכליות.

סיאליס
חיי מין
תחליף סיאליס טבעי – האם יש דבר כזה?

אין הרבה דברים שעלולים להיות קשים ומביכים יותר מאשר להגיע אל רופא המשפחה שלך ולספר לו שאתה סובל מאין אונות. למעשה, זה עד כדי כך נורא בעיני הרבה גברים, עד