השפעת קרינת הסלולר על בריאות האדם

אחד המיתוסים הגדולים ביותר שקיימים הוא שקרינת הסלולר מסוכנת לבריאות. מחלת הסרטן ואפילו הקורונה נקשרו סביב הקרינה הסלולרית ורשת ה5G. אז האם הקרינה באמת מסוכנת, ומה יש למדע לומר בנושא? סיכמנו עבורכם במאמר את הממצאים המרכזיים והמתקדמים ביותר בנושא.

 

הקשר בין שימוש בטלפונים סלולריים וסרטן

אחת השאלות השנויות ביותר במחלוקת בעולם המדעי עומדת סביב שאלת הקשר בין שימוש בסלולר למחלת הסרטן. הסיבה המרכזית לחיבור בין השניים נמצאת בעלייה המשותפת שלהם בשנים האחרונות. מאז מסוף שנות ה80 ועד היום הפכו הטלפונים הסלולריים לטכנולוגיה הנפוצה ביותר, אך יחד עם זאת נמדדה עלייה מדאיגה במספר חולי הסרטן בעולם. העלייה ה'תואמת' הזו גרמה לחשד שיש קשר בין השניים, וכבר מספר שנים נעשים מחקרים מקיפים בנושא. כיום, בעקבות פרישת הרשת החדשה והאנטנות של רשת WE4G סלולר, הנושא שוב עולה לסדר היום.

במאי 2010 פורסם מחקר "האינטרפון", מחקר אפידמיולוגי בינלאומי ומקיף בנושא. לפי תוצאות המחקר לא נמצא קשר מובהק בין חשיפה לקרינה סלולרית לבין התפתחות גידולי מוח. עם זאת, המחקר גם אינו שולל השפעות ארוכות טווח או השפעות של שיחות סלולר ממושכות שמשכם חצי שעה ביותר.

מחקרים נוספים אחרים מצביעים על כך שיש קשר בין שימוש בשיחות טלפון ממושכות (מעל חצי שעה) על פני תקופה ארוכה (מעל 10 שנים) לבין גידולים בבלוטת הרוק.

לכן נראה שעדיין מוקדם להסיק מסקנות בנושא, ויש להמתין למחקרים נוספים.

 

השפעות של קרינה סלולרית על מחלות אחרות

מספר מחקרים בדקו השפעות בריאותיות אחרות של קרינת סלולר. ההשערות המרכזיות בנושא קושרות בין השימוש בפלאפון לתופעות כמו כאבי ראש, סחרחורות, דיכאון, הפרעות שינה והפרעות קשב וריכוז. טרם נמצאו ממצאים משמעותיים בנושא שמוכיחים או מכחישים את הקשר בין התופעות הללו לקרינה הסלולרית, ונראה שעדיין מוקדם להכריע בנושא.

עם זאת, הוכח קשר ודאי בין שימוש בטלפונים סלולריים לבין מעורבות בתאונות דרכים. למרות שהקשר לא נובע מהקרינה הסלולרית, כשמתעסקים בסכנות תיאורטיות שעלולות לצמוח מהשימוש בסלולר – כדאי להיות מודעים קודם כל לסכנות המוחשיות יותר, ולדעת להישמר מפניהן.

 

המלצות משרד הבריאות בנוגע לשימוש בטלפונים סלולריים

בשורה התחתונה: מצד אחד, לא נמצא קשר סיבתי ישיר וממשי בין הקרינה הסלולרית למחלות השונות. מצד שני, טרם נעשה מחקר ששולל באופן נחרץ וודאי את הקשר בין השניים.

לכן ההמלצה המרכזית של משרד הבריאות היא עקרון הזהירות המונעת: להשתמש כמה שפחות בסלולר באופן ישיר. המלצות נוספות להפחתת הקרינה הן:

  1. מיעוט בשימוש בסלולר באזורים בהם הקליטה חלשה, שכן הדבר מגביר את רמת החשיפה לקרינה.
  2. זהירות והימנעות משימוש בקרב אוכלוסיית הילדים שרגישה ופגיעה יותר.
  3. דיבור באמצעות אוזניה או מכשיר אחר שמונע הצמדה של מכשיר הסלולר לאוזן.

 

תמרור

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
איפה אפשר לקרוא על אורח חיים בריא?

איך מתחילים? אילו היו עושים סקר ברחוב על החשיבות שבניהול אורח חיים בריא, סביר להניח שרובנו היינו עונים שהדבר חשוב. בפועל רק מעטים מצליחים לקיים אורח חיים כזה וקבוצה קטנה

קנייה עם כרטיס
בריאות
יתרונות שמן הקנאביס

הדבר הכי חשוב בחיים זה הבריאות שלנו. אנו נוטים לחשוב כי הרפואה המערבית יודעת הכול על הבריאות שלנו וכי אפשר לסמוך על הרופאים שלנו בעיניים עצומות. אם כן זו טעות

הגדלת חזה ראשית
אסתטיקה
הגדלת חזה

כיום בחורות רבות אשר לא מרוצות ממראה החזה שלהן מבצעות הליך רפואי על מנת לשנות את המצב. הליך הרפואי ששמו הגדלת חזה הוא הליך רפואי קוסמטי שנותן לחזה מראה תפוח, מוצק

דיקור סיני ראשית
בריאות
דיקור סיני – היסטוריה ומהיכן הגיע אלינו

אחת משיטות הטיפול שמציעה הרפואה משלימה כיום לטיפול ברמות תחלואה שונות הינה דיקור סיני. על אף שלא מדובר בשיטת טיפול מערבית, מחקרים מערביים הראו כי דיקור סיני מסייע להתמודד עם