חרדה חברתית – מאיפה נובעת ומהם השלבים לטיפולה

חרדה היא מצב נפשי שבא לידי ביטוי בתחושות שונות – החל מתחושות פיזיות כגון קשיי נשימה ודפיקות לב מואצות וכלה במחשבות שליליות הפוקדות אותנו.

חרדה עשויה להתעורר מטריגרים רבים כגון פיטורים מעבודה, חשש לבריאותו של אדם קרוב או חרדה ממצבים חברתיים מסוימים אליהם אנחנו נקלעים.

 

מהי חרדה חברתית?

חרדה חברתית היא סוג מסוים של הפרעת חרדה המתאפיינת בחשש, פחד ודאגה ממצבים חברתיים מסוימים או ביצוע פעולות מסוימות באופן פומבי. על אף שחרדה חברתית מזכירה במובנים מסוימים פוביה ספציפית היא מאובחנת בעצמה באופן ייחודי. מאפייני חרדה חברתית כוללים פחד ממצבים חברתיים שונים העלול לפגוע בתפקוד היומיומי.

 

טיפול בחרדה חברתית

לפני שנפרט את סוגי הטיפול השונים בחרדה חברתית, חשוב להדגיש שתי נקודות:

  • לחרדה חברתית אין פתרון קסם, וטיפול בה ידרוש זמן ומאמץ. טיפול אפקטיבי ויעיל בחרדה חברתית נעשה באופן עקבי לאורך זמן, ודורש מהמטופל התמדה וכוח רצון.
  • ישנן דרכים שונות לטיפול בחרדה חברתית, ובמקרים רבים מומלץ לשלב מספר דרכי טיפול שונות כדי למקסם את התועלת. אין דרך ספציפית המתאימה לכולם, ומומלץ לבחור את שילוב דרכי הטיפול תוך בחינה מעמיקה והתייעצות עם גורמי מקצוע המוסמכים לכך.

 

סוגי טיפול בחרדה חברתית

טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי:

הטיפול הנפוץ ביותר בחרדה חברתית. במסגרת טיפול זה, המטופל לומד טכניקות שונות להתמודדות עם מצבים חברתיים המעוררים בו תחושת חרדה. במסגרת טיפול זה לומד המטופל להבין בזמן אמת את עיוותי המחשבות שמעוררים את החרדה ומתרגל חשיפה הדרגתית למצבים חברתיים שונים.

 

טיפול תרופתי:

במקרים רבים טיפול תרופתי משולב עם טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי והשילוב בניהם מגביר את יעילות הטיפול. חשוב לציין שטיפול תרופתי נעשה במרשם רופא בלבד תוך התייעצות ופיקוח עם פסיכיאטר או רופא משפחה. שני הסוגים העיקריים של תרופות לטיפול בחרדה חברתית הן משפחת -SSRI הכוללת תרופות כגון ציפרלקס ופרוזאק הנלקחות באופן יומיומי ובעלות השפעה לטווח הארוך, ומשפחת חוסמי הבטא הכוללת תרופות כגון קלונקס וריבוטריל שנלקחות באופן נקודתי ובעלות השפעה מיידית.

 

טיפול קבוצתי:

שיטת טיפול פחות נפוצה בארץ, אך עם הזמן היא תופסת תאוצה. ניתן לחלק טיפול זה לשני סוגים עיקריים: הראשון הוא טיפול מונחה על ידי פסיכולוג המתמחה בטיפול קוגניטיבי התנהגותי המעודד את המטופלים להיחשף מול קבוצת אנשים מבוקרת ותומכת, והסוג השני הוא קבוצות תמיכה לחרדה חברתית בהנחיית אנשים שסובלים גם הם מחרדה חברתית.

 

שירות פסיכולוגי קליני במרכז

ליאור קריצמן הוא פסיכולוג בהרצליה בהתמחות קלינית ובעל רישיון מטעם משרד הבריאות. הכשרתו הטיפולית מבוססת על הגישה הפסיכו דינאמית וכן על גישת ה- ACT – גישה קוגניטיבית התנהגותית המשלבת בין גישות פסיכולוגיות מערביות לבין טכניקות וגישות מהמזרח כגון מיינדפולנס.

 

איש במצוקה

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
אישה עוברת טיפול
עיסויים
עיסוי שיאצו – למה זה בריא לכם

שיאצו היא אחת הטכניקות ברפואה המשלימה המפיגה לחץ וכאבים באזור הגב והגפיים. משמעות המילה היפנית בעברית הוא "לחץ של אצבע" וכך היא למעשה נעשית. אך לא תמיד יש זמן לקבל

פאזל
בריאות הנפש
על הקשר שבין NLP לבריאות הנפש

כיום ישנה הנחה רווחת שהולכת וגדלה עם הזמן וההבנה שלה הולכת ומשתקעת בקרב הציבור, והיא: שחולי הוא אינו רק אוסף סימפטומים פיזיים שיש להפסיקם בכימיקלים ותרופות למיניהם. ומכך עולה הצורך

חיוך
רפואת שיניים
3 יתרונות בציפוי חרסינה לשיניים

חיוך הוא אולי אחד המאפיינים החשובים ביותר ברושם ראשוני. אתה יכול לאהוב מישהו או מישהי רק בגלל החיוך שלהם והתדירות בהם הם מחייכים. חיוך אוטנטי משקף אופי. חיוך אמיתי דורש