רקע

כאשר ישנו אוטיסט כל המשפחה מגויסת לעניין. אין ספק שזה משפיע, ברמה יום יומית על החיים של כל בני המשפחה. בני המשפחה מעורבים בקשיים ומרגישים אותם על בשרם ובאותה הנשימה – כל הישג קטן יכול לרומם את מצב הרוח המשפחתי.

טיפול באוטיזם יכול לכלול גישות רבות ושונות, במאמר קצר זה אסקור כמה מהן ואדגיש את חשיבות השילוב בין המתודות השונות ואת הגיוון והטיפול הרב תחומי ככזה שיכול גם לסייע להתמודדות המשפחתית עם קשיי האוטיזם.

הטיפול כולל אספקטים שונים על מנת לשפר את התמודדות האוטיסט עם הקשיים השונים שמעוררת המחלה – ברמה האישית, ברמה הקבוצתית וכן טיפול שמסייע למשפחה להתמודד ולהכיל את הקשיים השונים.

 

הטיפול הפרטני

הטיפול הפרטני שניתן למי שמאובחן על הרצף האוטיסטי כולל הקניית כלים והתמודדות עם הבעת רגשות ותקשורת בין אישית. הטיפול האישי כולל עבודה פרטנית של מטפלת עם הילד על הרצף האוטיסטי במישור ההתנהגותי והבעת מנעדי הרגשות, החל ממתודות בסיסיות יותר – למידת הבעות פנים, למידת אופן ביטויים של רגשות ואף הבעתם ועד מתודות מתקדמות יותר שמתפתחות באופן דינאמי ביחס לקשייו וחוזקותיו של המטופל – פיתוח שיחה, ביטוי רצונות וכולי.

 

הטיפול הקבוצתי

בטיפול הקבוצתי מודגשים האלמנטים השונים שעבדו עליהם בטיפול האישי ומיישמים אותם על סיטואציות חברתיות שונות, בדומה לאופן שבו מתמודד המטופל על הרצף האוטיסטי לאורך כל חייו במטרה להעניק לו כמה שיותר ניסיון.

הטיפול הקבוצתי כולל גם צפייה משותפת בסרטים, משחקים מיוחדים שנועדו לעודד ולפתח בייחוד את האלמנטים השונים שבהם ניתן לחשוף תגובות רגשיות, ושילוב של אמצעים טכנולוגיים שהוכחו כמסייעים ומשפרים את האפשרות שלהם לתקשר ולהביע רגשות.

 

טיפול עם ההורים

המפגשים השונים בין הורים שחווים את אותם הקשיים הם מפגשים משמעותיים שמאפשרים להורים להתמודד יחד ולהפיג תחושת חריגות שמלווה רבים. זוהי במה פורה וחשובה לשתף בקשיים, בטיפים, ובכל מה שצריך כדי להקל על ההתמודדות הזו, שהיא זרה וחדשה לרוב ההורים.

במקביל, ישנם מפגשים רבים עם עובדים סוציאליים שמתמחים בתחומים הללו ועם פסיכולוגים. גם הם מעניקים כלים פרקטיים לבעיות יום יומיות שמתעוררות. חשוב מאוד לזכור שלא רק הצעיר על הספקטרום האוטיסטי חווה קשיים והתפתחויות אלא גם המשפחה וההורים.

 

חשיבות הטיפול הרב תחומי

טיפול רב תחומי הוא טיפול חדשני יותר שמרכז את כל סוגי הטיפולים הללו בשיתוף עם שיטות טיפוליות חדשות ויצירתיות על מנת למקסם את ההתפתחות של הצעירים והקלה עליהם. המעטפת הטיפולית הזו כוללת גם ריפוי בעיסוק ובשיטות חדשניות שמותאמות לייחודיות של כל אחד ואחת.

המעטפת הזו מעניקה אפשרויות שלא היו יכולות להתקבל באמצעים הקונבנציונאליים לבדם והרב תחומיות מבורכת בהקשרים האלו. למשפחה ישנו תפקיד מפתח בחייו, הכרה בקשיים וליווים משמעותית גם היא ולא צריך לשכוח אותה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *