טיפול בחולי סרטן בנוחות של הבית

סרטן היא מחלה נפוצה בימינו, וכוללת סוגים רבים בעלי דרגות חומרה משתנות. כיום נכנסת לתודעה יותר ויותר הגישה, שחולי סרטן קשישים, או כאלו המוגדרים בשלבים סופניים- לא בהכרח צריכים לבלות את ימיהם האחרונים באשפוז. בשלביה המתקדמים של המחלה, לרוב מה שדרוש הוא איזון הסימפטומים, והענקת איכות חיים מקסימלית למטופל. מסיבות אלו נוצרו "הטיפולים הפליאטיביים"- ענף ברפואה העוסק בשיפור איכות חייהם של הלוקים במחלות סופניות וחשוכות מרפא. טיפולים פליאטיביים יכולים להיות קצרים או ארוכים, ולעתים אנו מכנים אותם גם "הוספיס בית".


גישת הטיפול הפליאטיבי

ענף הטיפול הפליאטיבי תפס תאוצה בשנים האחרונות, מתוך ההבנה שבמצבים מסוימים- מומלץ לנו להתמקד בשיפור איכות חייו של המטופל, בעת שהפתרונות האחרים אינם רלוונטיים. סרטן הוא מצב רפואי שיכול לקבל פנים שונות, והוא יכול להיות חמור יותר או פחות- בהתאם לסוגו ולנתוני החולה עצמו. במקרים של חולי סרטן קשישים או סופניים, לעתים הפתרון הטוב ביותר הוא הוספיס בית לחולי סרטן – שיעניק להם איכות חיים מקסימלית בשלבים האחרונים של חייהם. חולים אלו נהנים משליטה וניהול של חייהם, קרבה לבני המשפחה והחברים, טיפול רפואי ממוקד המתאפיין בתשומת לב, ועוד. היתרונות הרבים של הוספיס בית לחולי סרטן- מביא עמו התמודדות טובה יותר, וסיכוי גבוה לשיפור הסימפטומים והתחושה הנפשית של המטופל.

 

מי זכאי להוספיס בית?

לא רבים יודעים זאת, אך קיים חוק משנת 2005, הנקרא "חוק החולה הנוטה למות", ולפיו כל אדם זכאי לקבל טיפול פליאטיבי במידה ויימצא מתאים לכך. הטיפול מוענק כחלק משירותי הבריאות של קופת החולים ואינו כרוך בתשלום- במידה כמובן, והמטופל עומד בקריטריונים שהוצבו ע"י קופת החולים. ישנן רשימה של מחלות המקנות זכאות לטיפול פליאטיבי, וביניהן גם מחלת הסרטן. במידה ואין המטופל נמצא זכאי לקבלת הטיפול הפליאטיבי ללא תשלום- תמיד ניתן לקבלו גם באופן פרטי.
ישנן מספר ארגונים המציעים שירותים פליאטיביים, ובעת שנהיה מעוניינים לבחור בארגון כזה- מומלץ לברר על התנאים שהוא מציע. מי הם אנשי הצוות הרפואי והסיעודי? האם יש אפשרות למרשמים אלקטרוניים? האם הרופא זמין בתדירות גבוהה לשיחות טלפון או וידאו? האם לחברה יש מוניטין מבחינת יחס אישי ומקצועי? כל אלה הן שאלות רלוונטיות וחשובות.

מחלת הסרטן היא נפוצה בעידן הנוכחי, וחלק מסוגי הסרטן אצל חלק מהמטופלים- יביאו לעתים למצב סופני וחשוך מרפא של המטופל. במצבים כאלו כיום נהוג ללכת לכיוון של טיפולים פליאטיביים, או "הוספיס בית לחולי סרטן"- שמטרתו לשמר את איכות החיים של המטופל באופן הטוב ביותר, בעת שהוא חיי את ימיו האחרונים. הוספיס בית ניתן ללא תשלום לזכאים ע"פ הקריטריונים של קופות החולים השונות, ומתאפשר גם בצורה פרטית- עבור חולים שאינם עומדים בקריטריונים אלו.

חולה

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
אישה מחייכת
טיפול רפואי
מה צריך להכין לקראת השתלת שיניים

למרות שבשנים האחרונות טיפולי השתלות שיניים הפכו להיות עניין שבשגרה, חשוב להבין שלא פעם רצוי לעשות מספר הכנות לקראת הטיפולים האלה. העניין הוא שבעזרת הכנות נכונות הטיפולים יכולים להיות הרבה

רפואה
טיפול רפואי
היתרונות הרבים של קורס עזרה ראשונה

אתם מתלבטים האם כדאי לעשות קורס עזרה ראשונה? עד היום מעולם לא יצא לכם לעשות קורס כזה? אם כך, כדאי שתדעו: זה לא צחוק. קורס כזה מציל חיים, אז למה

מכור
טיפול רפואי
יתרונות וחסרונות במרכז גמילה

להיות אדם עם התמכרות למשהו זה לא דבר פשוט, שכן התחושה היא הרבה פעמים שההתמכרות יותר חזקה וחשובה מהכול. עם זאת, החדשות הטובות הן שגם כאשר מדברים על התמכרות ארוכת

פה
טיפול רפואי
איך מצילים שיניים רקובות?

שיניים רקובות הן תופעה נפוצה, שיכולה להגרם עקב מגוון של סיבות שונות. בין הסיבות נוכל למצוא סיבות גנטיות, חבלה בשן, תזונה לא נכונה, עישון, צחצוח לא נכון ותחזוקה לקויה, ועוד.

תינוק בבטן
טיפול רפואי
מתי צריך להתחיל טיפולי פוריות?

המושג "טיפולי פוריות" עשוי להישמע לנו מפחיד ורחוק מאיתנו, אך האמת שכולנו יכולים להזדקק לו בשלב כזה או אחר. היריון אינו מגיע בקלות עבור כולנו, ויש מצבים שבהם הוא נזקק