טיפול בחולי סרטן בנוחות של הבית

סרטן היא מחלה נפוצה בימינו, וכוללת סוגים רבים בעלי דרגות חומרה משתנות. כיום נכנסת לתודעה יותר ויותר הגישה, שחולי סרטן קשישים, או כאלו המוגדרים בשלבים סופניים- לא בהכרח צריכים לבלות את ימיהם האחרונים באשפוז. בשלביה המתקדמים של המחלה, לרוב מה שדרוש הוא איזון הסימפטומים, והענקת איכות חיים מקסימלית למטופל. מסיבות אלו נוצרו "הטיפולים הפליאטיביים"- ענף ברפואה העוסק בשיפור איכות חייהם של הלוקים במחלות סופניות וחשוכות מרפא. טיפולים פליאטיביים יכולים להיות קצרים או ארוכים, ולעתים אנו מכנים אותם גם "הוספיס בית".


גישת הטיפול הפליאטיבי

ענף הטיפול הפליאטיבי תפס תאוצה בשנים האחרונות, מתוך ההבנה שבמצבים מסוימים- מומלץ לנו להתמקד בשיפור איכות חייו של המטופל, בעת שהפתרונות האחרים אינם רלוונטיים. סרטן הוא מצב רפואי שיכול לקבל פנים שונות, והוא יכול להיות חמור יותר או פחות- בהתאם לסוגו ולנתוני החולה עצמו. במקרים של חולי סרטן קשישים או סופניים, לעתים הפתרון הטוב ביותר הוא הוספיס בית לחולי סרטן – שיעניק להם איכות חיים מקסימלית בשלבים האחרונים של חייהם. חולים אלו נהנים משליטה וניהול של חייהם, קרבה לבני המשפחה והחברים, טיפול רפואי ממוקד המתאפיין בתשומת לב, ועוד. היתרונות הרבים של הוספיס בית לחולי סרטן- מביא עמו התמודדות טובה יותר, וסיכוי גבוה לשיפור הסימפטומים והתחושה הנפשית של המטופל.

 

מי זכאי להוספיס בית?

לא רבים יודעים זאת, אך קיים חוק משנת 2005, הנקרא "חוק החולה הנוטה למות", ולפיו כל אדם זכאי לקבל טיפול פליאטיבי במידה ויימצא מתאים לכך. הטיפול מוענק כחלק משירותי הבריאות של קופת החולים ואינו כרוך בתשלום- במידה כמובן, והמטופל עומד בקריטריונים שהוצבו ע"י קופת החולים. ישנן רשימה של מחלות המקנות זכאות לטיפול פליאטיבי, וביניהן גם מחלת הסרטן. במידה ואין המטופל נמצא זכאי לקבלת הטיפול הפליאטיבי ללא תשלום- תמיד ניתן לקבלו גם באופן פרטי.
ישנן מספר ארגונים המציעים שירותים פליאטיביים, ובעת שנהיה מעוניינים לבחור בארגון כזה- מומלץ לברר על התנאים שהוא מציע. מי הם אנשי הצוות הרפואי והסיעודי? האם יש אפשרות למרשמים אלקטרוניים? האם הרופא זמין בתדירות גבוהה לשיחות טלפון או וידאו? האם לחברה יש מוניטין מבחינת יחס אישי ומקצועי? כל אלה הן שאלות רלוונטיות וחשובות.

מחלת הסרטן היא נפוצה בעידן הנוכחי, וחלק מסוגי הסרטן אצל חלק מהמטופלים- יביאו לעתים למצב סופני וחשוך מרפא של המטופל. במצבים כאלו כיום נהוג ללכת לכיוון של טיפולים פליאטיביים, או "הוספיס בית לחולי סרטן"- שמטרתו לשמר את איכות החיים של המטופל באופן הטוב ביותר, בעת שהוא חיי את ימיו האחרונים. הוספיס בית ניתן ללא תשלום לזכאים ע"פ הקריטריונים של קופות החולים השונות, ומתאפשר גם בצורה פרטית- עבור חולים שאינם עומדים בקריטריונים אלו.

חולה

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
איש שיכור
גמילה
6 דברים שחשוב לדעת על גמילה

בין אם אתם מתכננים להיגמל מאלכוהול או מסוג של סם כלשהו, יהיו דברים שאתם תהיו צריכים להיות מוכנים אליהם מראש. מדובר במסע ומדובר בתהליך, כנראה שתהליכים אפילו. רשמו לכם כלל

שפן בכובע
כללי
אמן חושים בתקופת הקורונה

אין ספק כי הקורונה טרפה את הקלפים מבחינות רבות. כיום מדינת ישראל מתמודדת עם שתי מגפות, האחת בריאותית והשנייה כלכלית ואין ספק כי השנייה לא פחות חמורה מהראשונה. כל המשק

שני מטוסים ברקע שקיעה
תיירות
איך יראה עולם התעופה בעת הקורונה?

"לטוס לחוצלארץ" – מה שהיה שמור עד לפני כשני עשורים לעשירים בלבד ומי מאיתנו, פשוטי העם, שזכה להנות ממנו, היה זה בעת אירועים כמו חגיגות בר/בת מצווה או ירח דבש.